Ke správnému chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Tetování hennou

Henna jakožto rostlina Lawsonia inermis má nejen barvící účinky, ale využívá se i jejích léčebných vlastností. Jak je tedy možné, že na internetu najdete mnoho diskuzí a stížností turistů po návratu z dovolených na „tetování hennou“, které způsobilo podráždění a alergickou reakci?

Rozdíl  mezi tradičním tetování hennou a „tetováním černou hennou“ provozovaném především v turistických letoviscích je patrný na první pohled:

  1. Tradiční tetování hennou – pastou z jemně mleté Lawsonie inermis, citronové šťávy a éterických olejů – výsledný odstín malby na kůži není černý, může nabývat celé škály odstínů od měděné, přes červenou až po tmavě hnědou, ale vždy je to teplý odstín, ve kterém je klasické hennové měděnočervené barvivo dobře patrné. Barva pasty, kterou je malba prováděna, je zelenohnědá.

Kresba na kůži čistou hennou je spojována v zemích Orientu s důležitými obřady, především pak svatbou. Den před svatebním obřadem se schází ženy z rodiny na takzvaný „tamr henna“, tedy obřad, kdy je nevěsta především na rukou a nohou ozdobena složitými ornamentálními kresbami hennou, která má podle tradice přinášet štěstí do manželství. V indii je rituální malování hennou na kůži známo pod názvem "mehandi".

 

 

 

 

zdroj obrázků : mehndi.design.womenxone.com, bestmehndidesigns.blogspot.com, sewclothes.blogspot.com

 

2. Tetování „černou hennou“– je nabízeno zejména v turistických letoviscích, mezi turisty je poptávka především po co nejtmavším odstínu, který navíc musí chytnout na kůži okamžitě, na dlouhý hennový obřad tradičního typu není čas. Pro tyto účely se tetovací pasta míchá z henny a k ní přidaných syntetických barviv, jakými bývá velice často zmiňované PPD. Barva tetovací pasty černá. Zatímco v případě, že si dočasné tetování „černou hennou“ necháte udělat v salonu v Evropě, máte naději, že obsah syntetických barviv nepřekračuje zdravotní limity, pak v případě aplikace „černé henny“ na dovolené přímo na pláži o složení a původu tetovací pasty máte jen málo informací. Proto výrazně doporučujeme se těmto syntetickým náhražkám henny vyhýbat, riziko alergické reakce je opravdu vysoké.

 




zdroj obrázků: arabichome.wordpress.com, mahandi.com, nailsmag.com

A  proč nelze tetovat přírodní černou hennou, například černým odstínem henny Lamda od značky Five Fives?

Vysvětlení je jednoduché: Červený pigment henny (Lawsonie inermis) na kůži při správné aplikaci drží až 14 dní, zatímco pigment indiga na kůži nedrží prakticky vůbec. Skutečně přírodní odstíny tmavě hnědé a černé henny jsou barvy na bázi indiga, proto je nelze pro zdobení kůže použít.