Ke správnému chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Mýdlo Aleppo

Přírodní olivové mýdlo ze Středomoří

Mýdlo, jehož základem je čistý olivový olej, patří neodmyslitelně k celému východnímu Středomoří. Vysoké hygienické standardy a tradice využívání přírodních olejů v péči o krásu a zdraví dala vzniknout tomuto staletími prověřenému kosmetickému artiklu. Nejlepší pověst a proslulost si napříč tímto regionem získalo mýdlo vyráběné v syrském Aleppu, kde mýdlařské rodiny dovedly postup výroby k dokonalosti. Olivový olej obohatili o vzácný vavřínový olej, kterým pozvedli mýdlo na prostředek k udržení krásy a zdraví pokožky celého těla. Aleppské mýdlo má blahodárné účinky na problematickou a suchou pokožku, velmi dobře jej lze použít i k mytí vlasů.

Mýdlo Aleppo na keramické mýdlence s tulipány

Tradiční hammám

Aleppské mýdlo je nedílnou součástí procedur klasických blízkovýchodních lázní - hammámu. Důkladná očista celého těla spojená s relaxací a masážemi byla příjemnou zastávkou v běžném životě obyvatel středověkých měst Blízkého východu. Jejich tradice zůstala na mnoha místech dodnes nepřerušena a klasické procedury, které stojí na používání přírodních prostředků v kosmetice, se těší velké oblibě. Patří mezi ně především přírodní pečující a aromaterapeutické rostlinné oleje a mýdlo Aleppo.

Tradiční hammám a mýdlo Aleppo

Suroviny

Pro výrobu klasického aleppského mýdla se tradičně využívají pouze dva rostlinné oleje: olivový a vavřínový. Nepřidávají se žádné další typy olejů, barviva, konzervanty, emulgátory a obvykle ani parfémy. Pro saponifikaci je nutný hydroxid sodný.

Olivový olej je surovina, která má své tradiční pevné místo ve středomořské kuchyni. Lidé v této oblasti jej však od pradávna používají i jako základ kosmetických výrobků, protože obsahuje mnoho cenných minerálů a vitamínů, navrací pokožce svěžest a pružnost, vlasům dodává lesk a sílu.

Vavřínový olej je znám svými antiseptickými účinky, odstraňuje odumřelé kožní buňky a lupy, zároveň dodává díky svým výrazným aromatickým složkám mýdlu nezaměnitelnou vůni.

Mýdlo Aleppo je na řezu sytě zelené.

Vavřínový olej má na svědomí unikátní podobu aleppského mýdla se zeleným vnitřkem. Čistě olivové mýdlo uvnitř zelené není a především nemá tak skvělé pečující a blahodárné účinky. Podíl vavřínového oleje tak určuje kvalitu a cenu mýdla. Čím více vavřínového oleje, tím lepší výsledky. Mýdlo s vyšším obsahem vavřínového oleje je tak jasnou volbou pro lidi se zvlášť vysokými nároky na kvalitu kosmetiky kvůli alergiím, ekzémům, lupům. Mýdlo Aleppo napomáhá zlepšovat a zklidňovat stav kůže v podobných případech a díky svému jednoduchému přírodnímu složení při mytí dále nedráždí.

Laurus nobilis - Vavřín vznešený

Výroba aleppského mýdla

Výroba se v Aleppu dříve soustřeďovala výlučně v továrnách v samém srdci starého města. Dnes se většina rodin přesunula ze zničeného centra více na perifierii nebo i za hranice Sýrie, zejména do nedalekých tureckých měst. Dramatické události se této oblasti nevyhýbají, ale výroba aleppského mýdla zůstává stále beze změn: Ve velkých kádích se po dobu několika hodin zahřívá směs vody, hydroxidu sodného a olivového oleje, později se přidá vavřínový olej, a směs se dále udržuje horká. Přesná teplota je důležitá, aby došlo k saponifikaci a zároveň se oleje neochudily o cenné látky. Směs je poté vylita na připravenou část podlahy, kde v určené vrstvě tuhne. Jakmile je pasta dostatečně tuhá, je rozřezána na jednotlivé kostky a každá kostka je ručně orazítkována. 

Mýdla se naskládají na sebe do vysokých věží tak, aby všechny kostky mohly rovnoměrně vysychat. V této fázi dochází ke zrání mýdla po dobu alespoň 9 měsíců, než je mýdlo dále dodáváno na trh. Mýdlo v průběhu zrání odpařuje vodu a stává se z něj pevná kostka s hnědých povrchem a smaragdově zeleným vnitřkem. 

Sušení aleppských mýdel v továrně

Vzhled, tvar a hmotnost

Aleppské mýdlo má jednotnou formu: Velká hnědá kostka o hmotnosti 200g, na řezu smaragdově zelená. Jeho tvar je výsledkem ruční práce, není tedy strojově dokonale souměrný. Razítko je také aplikováno ručně na každý kousek zvlášť, většinou obsahuje potvrzení kvality použitého vavřínového oleje a jméno mýdlařské rodiny, od které konkrétní kousek pochází.

Kostky jsou řezány na hmotnost 300g, v průběhu zrání ztratí asi třetinu své hmotnosti, výsledná čistá hmotnost je tedy přibližně 200g. Čím zralejší mýdlo, tím vyšší cena na trhu. Mýdlo vyšší hmotnosti, které je ovšem měkčí kvůli nedostatečnému zrání, není považováno za kvalitní výrobek, rychle se vymydlí a jeho vlastnosti kvůli uspěchanému prodeji nejsou tak vynikající jako u ostatních poctivěji sušených kousků.

Mýdlo Aleppo - klasická kostka ručně vyráběného mýdla

Vůně

Klasické aleppské mýdlo je bez jakékoli přidané vůně. Jeho specifická vůně je dána jenom tím, co nabízí olivový a vavřínový olej. Pro nás je to vůně čistoty a středomořské přírody, ale někomu může připadat příliš zemitá. Na takové zákazníky myslí firma Najel se svou kolekcí aleppských mýdel, které jsou obohaceny o přírodní esenciální oleje. Tato mýdla jsou lisovaná, nejsou tedy ručně řezaná, jsou na pohled dokonalejší a o poznání voňavější. Základem ale stále je olivový a vavřínový olej a výše zmíněný postup výroby.

Mýdlo Aleppo Najel s vůni citronu