Ke správnému chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Pěstování egyptské henny Five Fives

Zajímá vás odkud přesně pochází henna Five Fives? Kdo, kde a za jakých podmínek ji pěstuje a sklízí? Pojďte s námi na exkurzi do egyptského pouštního kláštera, kde na přilehlé farmě hospodaří o samotě jeden z mnichů - Otec Louis.

IMGP2305%20(2).jpg 

Otec Louis je mnich a pochází z egyptské křesťanské menšiny a na místní klášterní farmě hospodaří už 25 let. Říká, že henna je to jediné, co mu na jeho farmě roste. Je to prý zázračná rostlinka. Jeho pole leží uprostřed neúrodné pouště asi pět kilometrů od břehu Nilu. Sám svou usilovnou prací kus zdejší pouštní půdy zúrodnil a většinu svého času zde tráví zcela sám, z mnišského odloučení ho vyrušují jen sezónní dělníci, kteří pomáhají se sadbou a se sklizní henny.

Pěstování egyptské henny 

Henna podle otce Louise potřebuje jen málo vody, protože je nesmírně silná, na rozdíl od jiných egyptských farem se tady henna nepřihnojuje. Má tak sice trochu menší listy, ale otec Louis si potrpí na čistě přírodním procesu

Egyptská henna - Lawsonia inermis 


Henna se v Horním Egyptě sklízí koncem léta, kdy dosahuje výšky kolem tří metrů. Její květy mají silnou vůni. Při sklizni se celý keř uřízne až u země a pověsí se pak vzhůru nohama, aby k listům proudil teplý vzduch. Sušení je při sklizni nejdůležitější fází. Podle otce Louise má jen správně vysušený list dostatek barviva, které se nachází pouze v listech. Řapíky a stonky ho mají málo, proto se lístky ručně otrhávají a pak ještě několikrát důkladně přebírají, aby byl prášek nadrcený z listů z henny kvalitní.

Sušené listky egyptské henny

Otec Louis nechává své henně dělat pravidelné rozbory, má tak jistotu o konstantním vysokém obsahu barviva. Nejde ale jen o barvu. Dobrá henna má vysoký obsah i dalších prospěšných látek. Je vynikající pro slabé vlasy, které dokáže jednoznačně posílit. Egypťané hennu používají i na kůži, která pak krásně regeneruje. Například Louisovi dělníci si ji dávají na popraskané ruce a nohy. V Horním Egyptě má proto hodně lidí od henny oranžově zbarvená chodidla. Je to totiž dobrá prevence před plísněmi a dalšími kožními problémy.

Egyptská henna na polí