Ke správnému chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Henna - Lawsonia inermis

Přírodní barvivo označované jako henna má svůj původ v listech stejnojmenné rostliny. Tato na první pohled nenápadná teplomilná bylina je díky svým skvělým a rozmanitým vlastnostem nedílnou součástí místní tradice všude, kde roste. Už Staří Egypťané věděli, že usušením a rozemletím jejích listů získají výrazné barvivo, které lze využít k dekoraci kůže, vlasů i textilu. V tradičním lékařství se zase využívá jako takřka univerzální lék na většinu kožních nemocí, dekorace kůže hennovou pastou tak působí zároveň jako prevence i hojivý prostředek v případech mykóz, ekzémů, mozolů, lupů a dalších nepříjemností.

Egyptská henna - Lawsonia inermis

Henna jako rostlina

Henna (arabsky: حنة, latinsky: Lawsonia inermis, česky: Hennovník bílý) je doma v subtropickém a tropickém podnebném pásu. Velmi dobře snáší dlouhá období sucha a vysoké teploty kolem 40 stupňů. Jedině v případě takto vysokých stabilních teplot během většiny vegetačního období se v jejích listech utváří výrazné červené barvivo, naopak kritické jsou pro rostlinu teploty nižší než 5 stupňů. Před sklizní koncem léta dosahuje hennový keř výšky kolem 4 metrů, jeho malé bílé květy mají výrazně sladkou vůni.

Sušené listy egyptské henny

Henna pro barvení vlasů

Henna na barvení vlasů se prodává vždy ve formě prášku. Ten sestává pouze z rozemletých sušených listů rostliny. Čím pečlivěji se jednotlivé části sušené henny před mletím přeberou, tím lepší je výsledná kvalita prášku. Důležité je i důkladné namletí, velmi jemný prášek po rozdělání s vodou utvoří krásně hladkou pastu, která dokonale přilne k vlasům. Nejdůležitější je v tomto ohledu ale kvalita vstupní suroviny: Jen henna, která byla pěstována za příznivých podmínek v dostatku tepla a slunce a sklizena v pravý čas, vydá ze sebe to nejlepší - nejvíce barvicích a pečujících účinků.

Egyptská červená henna na tmavých vlasech

Barevnost henny

Henna - Lawsonia inermis - má vždy jen jeden druh pigmentu, a to červený. Ten může reagovat různě na barvu kůže a vlasů, takže paleta hennových odstínů sahá od měděné, přes čistě červenou až po vínovou a kaštanovou. Veškeré další odstíny, ať už světlé nebo tmavě, se vyrábějí přidáním dalších barviv - nejlépe opět rostlinných jako v případě egyptské henny Five Fives. Nejčastěji přidávanými bylinami jsou cassia a indigo.

Egyptská henna Five Fives

Je dlouhodobě nejoblíbenějším druhem čistě přírodní henny na domácím egyptském trhu. Svou popularitu si drží především díky stabilní kvalitě, která zaručuje vynikající barvicí a regenerační účinek na vlasy. Rodinná firma Five Fives je osvědčeným producentem kosmetických výrobků a své produkty opatřuje certifikací a potřebnou registrací. Všechny druhy henny jsou před dovozem pečlivě testovány ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, který provádí zkoušky kožní snášenlivosti a rozbory obsahu z hlediska mikrobiologie, možnosti výskytu těžkých kovů a nebezpečných látek jako je para-phenylendiamine.

Čistě přírodní složení všech odstínů bez přidaných syntetických pigmentů a barviv je pro nás prioritou. 

Přírodní rostlinná henna na vlasy Five Fives

Další odstíny egyptské henny Five Fives

Přírodní barvy na vlasy Five Fives zahrnují dva bezbarvé vlasové zábaly a šest odstínů rostlinných barev na vlasy, jejichž základem je čistá henna. Všechny odstíny tvoří jen sušené mleté části různých rostlin, jsou tedy ze své podstaty veganské.

Rostlinné barvy na vlasy s hennou Five Fives

Sedr

Je jedinou složkou stejnojmenného bezbarvého zábalu na vlasy. S tímto posilujícím bezbarvým zábalem se můžete setkat i pod názvem Zizyphus, ve složení je uveden jako Zizyphus Spina Christi. Se stromem z rodu cicimek se můžete setkat téměř kdekoli na Blízkém východě. Typicky na nehostinném místě bez dostatečné vláhy, na pěstování je velmi nenáročný. Z jeho sušených listů se tradičně vyrábí přírodní šampon, a to pro jeho obsah jemných přírodních tenzidů. Místní tradice tvrdí, že pravidelný zábal ze sedru dokáže zabránit nadměrnému vypadávání a šedivění vlasů.

Zábal ze sedru vlasy zbaví přebytečné mastnoty a nečistot, dokáže také posílit strukturu vlasů a zpevnit je. Je proto velice oblíben mezi zákaznicemi s vlnitými a kudrnatými vlasy, které mají tendenci plihnout a ztrácet svou strukturu. Sedr lze přidat i do henny, vlasy jsou po této kombinaci ještě pevnější a nezatížené, sedr nemá na výslednou barvu žádný vliv. 

Zizyphus Spina Christi - Sedr

Cassia

Cassia obovata je u nás známá také jako Senna nebo bezbarvá henna. Zatímco Sedr je zcela bez barvicích účinků, Cassia může velmi světlé vlasy zabarvit do jemného zlatého tónu, s čímž je třeba počítat v případě chemicky velmi zesvětlených vlasů. Toho lze naproti tomu dobře využít v případě začínajících šedin u přirozených blondýnek. Cassia se na vlasech chová podobně jako čistá červená henna. Vlasové vláknu obalí, a vlasy tím získají opticky větší objem a pevnost. Pozitivní účinky má také na pokožku hlavy.

Kurkuma

Zářivě zlatý prášek ze sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa) je oblíben především v kuchyni. Jeho skvělých vlastností lze ale také využít v kosmetice. Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, při aplikaci na pleť rozjasňuje a zesvětluje.

Kurkuma mletá

Skořice

Celosvětově populární prášek z kůry stromu skořicovníku cejlonského (Cinnamomum zeylanicum). Kromě populárního koření se využívá v kosmetice především k prokrvení tkání, díky tomu má pozitivní vliv na pokožku hlavy a růst nových vlasů.

Skořice

Ibišek

Sušené a mleté květy ibišku súdánského (Hibiscus sabdariffa) jsou základem oblíbeného čaje karkadé. Ibišek je bohatým zdrojem vitaminu C a přírodních flavonoidů. Jako vlasový zábal je přínosný pro zdraví vlasů a vlasové pokožky, propůjčuje vlasům lesk a pružnost.

Ibišek květ

Indigo

Legendární modré barvivo z listů keře indigovníku (Indigofera tinctoria) se osvědčilo jako jediný prostředek k získání tmavého odstínu na vlasech přírodní cestou. V kombinaci s hennou není výsledek modrý, ale podle vzájemného podílu kaštanový, čokoládový nebo černý. Problematické může být jeho použití na světlé vlasy, tam doporučujeme vždy použít dvoufázové barvení.