Ke správnému chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Barvení vlasů hennou

Působení rostlinných barev na vlasy

Čistě rostlinné barvy na vlasy na bázi henny mají oproti konvenčním syntetickým barvám jednu úžasnou přednost: Neničí vlasy. A nejen to, mají na vlasy a vlasovou pokožku dokonce velmi pozitivní regenerační a ozdravné účinky. Barvení hennou je tak sice na jedné straně zdlouhavější proces, ale na straně druhé uděláte ve jednom kroku s barvením i mnoho pro zdraví a krásu svých vlasů. Henna neproniká do vlasového vlákna, nenarušuje jeho strukturu, pouze vlas zvenku obalí.

Čistá egyptská henna na tmavých vlasech

Jakou barevnost henny očekávat?

Henna, ani další použité byliny se svými přírodním pigmenty nedokáží nikdy barvu vlasů zesvětlit. Pouze přidají svou barvu ke stávající barvě vlasů. Nejsou tedy dokonale krycí a barva vlasů před barvením - ať už přírodní nebo upravená - hraje velkou roli, výsledná barva je tak svým způsobem unikátní a působí velmi přirozeně. Pro snazší orientaci v odstupňování jednotlivých odstínů egyptské henny použijte náš vzorník. Výsledná barva je také ovlivněna do značné míry strukturou vlasů a délkou působení hennového zábalu. Každý vzorník je tak pouze nápovědou, jak může daný odstín henny na vašich vlasech vypadat, není to klasická paleta barev, kterou nabízí syntetické barvy.

První barvení

Chystáte se na vůbec první barvení hennou? Postupujte raději od světlejších odstínů k tmavším. Na barevnosti a intenzitě můžete vždy při dalším barvení přidat, vymývat příliš tmavý tón může být obtížnější a překrýt tmavší odstín světlejším z principu nefunguje. Zároveň je ale dobré vědět, že první barvení vlasů hennou může mít z hlediska barvy slabý efekt. Nepřipouštějte si v takovém případě přílišné zklamání a zkuste zábal ještě jednou, klidně v odstupu pár dní. Henna se na vlasech vrství, čím více vrstev, tím více barvy. S dalšími vrstvami také lépe pocítíte posilující účinky henny na vlasy.

Ukázky barvení egyptskou hennou

Zkušební pramínek

Jedinou cestou, jak zjistit s jistotou výslednou barvu henny na vašich vlasech, je to vyzkoušet. Pokud máte jasnou představu, jak by vaše hříva měla po barvení vypadat a jinou barvu nehodláte připustit, zkuste celý postup s hennou nejdřív na jednom ze spodních pramínků. Henna musí být v teple během působení, na to pamatujte. Můžete takový minizábal trochu ohřát fénem.

Příprava hennové pasty

Přírodní henna se prodává vždy ve formě jemně mletého prášku z listů rostliny. Prášek má některý z odstínů khaki, zelené až hnědé, podle přidaných dalších bylin. Hennu nasypejte do misky, pomalu zalívejte vroucí vodou a míchejte, až se vytvoří hustší kaše. Přesvěčte se, že připravená směs není příliš horká, a můžete nanášet na vlasy. Vlasy by měly být umyté a ještě vlhké. Pastu můžete bez obav nanášet přímo ke kořínkům a dobře vmasírovat. Nemějte velké obavy, pokud se vám nepodaří nanést pastu v délkách všude rovnoměrně, henna nedělá ostré barevné přechody a fleky jako syntetická barva. Kde ale umí dělat zákeřné nevypratelné fleky, to je světlé oblečení. Oblečte si tedy vždy nějaký starší kousek, připravte po smývání henny starší ručník a pracujte v rukavicích! Nejlepší jsou latexové jednorázové z lékárny. Po nanesení henny vlasy zakryjte. Tady je potřeba použít igelit - jednorázová koupací čepice se hodí stejně jako obyčejný igelitový pytlík, nejlépe poslouží potravinová folie, stačí dvakrát omotat hlavu a máte hotovo. Nahoru posaďte neoblíbeného kulicha, henna musí být v teple. 

Zábal nechte působit. Jak dlouho? Záleží v zásadě na vašich preferencích, pro optimální barvu doporučujeme alespoň jednu hodinu, lépe dvě. Tři jsou fajn a někdo nechává dokonce přes noc. Po takové kúře jsou vlasy jako znovuzrozené, ale není to pro každého.

Hennová pasta na vlasech před zakrytím

Čistá henna a světlé odstíny

Při přípravě hennové pasty věnujte pozornost složení. Pokud nenajdete ve složení indigo, můžete postupovat podle výše popsaného postupu. Všechny světlé odstíny i čistá henna snesou velmi horkou až vroucí vodu při přípravě hennové pasty.

Rostlinné barvy na vlasy Five Fives

Tmavá henna s indigem

Pokud narazíte na Indigofera tinctoria, zpozorněte. Vždy se bude jednat o tmavou barvu - tmavě hnědou a černou v odstínech egyptské henny Five Fives. Jestliže chcete výslednou barvu na vlasech opravdu tmavou, je nutné nezničit barvicí složku indiga přiliš horkou vodou. Nepoužívejte tedy vroucí vodu, ale o něco chladnější. Voda by měla mít zhruba 70 stupňů.

Tmavá henna s indigem

Mytí vlasů před hennováním

Před barvením hennou je dobré vlasy pořádně umýt. Henna nejlépe chytá na čisté vlasové vlákno. Problém můžou představovat různé vlasové přípravky na bázi silikonů, je tedy dobré se před barvením vlasů takové vrstvy zbavit. Použijte proto před barvením nějaký přírodní šampon, výborně se hodí i tuhé mýdlo vhodné k mytí vlasů, třeba Mýdlo Aleppo.

Mytí vlasů aleppským mýdlem

Míchání odstínů egyptské henny

Jednostlivé odstíny egyptské henny můžete mezi sebou bez obav a téměř bez omezení míchat. Přidat nebo ubrat na barevnosti předpřipravenému odstínu a vytvořit si tak vlastní podle svých představ zvládnete bez potíží přisypáním o tón světlejšího nebo tmavšího odstínu. Velmi oblíbený je přídavek bezbarvého Sedru do hennového zábalu. Na barevnost nemá žádný vliv, jen posílí účinek henny a vlasy získají větší objem. Milují ho zejména kudrnaté vlasy, lokny po použití získají ještě větší pevnost a strukturu.

Míchání odstínů egyptské henny

Oleje a další pečující složky: Ano nebo ne?

Jestliže je hennový zábal zároveň regenerační maskou, nabízí se udělat z takového zábalu ještě výživnější masku přidáním nějaké další pečující složky, typicky oleje. To záleží na vašem uvážení, pokud máte spíš sušší vlasy a nejde vám o nejzářivější barvu na světě, bez obav olej přidejte, zkuste skvělý olej z pouštních datlí, pár kapek arganového nebo sáhněte do kuchyně pro svůj oblíbený olivový nebo kokosový. Skvělá je i lžička bambuckého másla. Všechny jsou pro vlasy příjemnou vzpruhou, ale počítejte s tím, že můžou trochu ubrat na barevnosti henny. Na některých typech vlasů nemají žádný vliv na barvu, občas s tím ale může být problém. Olej vmíchejte vždy až v momentě, kdy máte celý hennový prášek pečlivě rozmíchaný s vodou, předejdete tak hrudkám. 

Bio bambucké máslo Najel

Smývání henny

Hennový zábal z vlasů vymyjete proudem vody pod sprchou, můžete použít trochu kondicionéru pro snazší vymytí. Ještě mokré vlasy pod sprchou rozčesejte, ať se přesvědčíte, že jsou důkladně umyté. Použijte šampon hlavně v případě, že jste přidávali do henny olej. Kdo přidává Sedr, ten většinou šamponovat nemusí, jeho tenzidy většinou stačí. Henna se poté má šanci lépe usadit na vlasech a získá intenzivnější barvu ještě pár dní po barvení. Naším oblíbeným tipem na závěr hennování je použití oplachu z jablečného octa na vlasy, barvu ještě ustálí, henna méně pouští a vlasy jsou báječně lesklé.

Péče o hennou barvené vlasy

Často chodí dotazy, jestli je třeba o hennované vlasy nějak speciálně pečovat. Není, používejte dál své oblíbené přípravky, počítejte jen s tím, že speciální čistící šampony a časté intenzivní kúry a masky na bázi olejů hennu rychleji vymývají. 

Péče o hennované vlasy