Ke správnému chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Tradiční výroba mýdla v syrském Aleppu

První zmínky o výrobě mýdla v oblasti dnešní Sýrie pocházejí již z dob Féničanů, kteří využívali polotekutou podobu tohoto produktu, pevné mýdlo pak spatřilo světlo světa v 8. století našeho letopočtu. Postup výroby mýdla přinesli ve středověku do Evropy Křižáci, jeho nápodobou pak proslulo především francouzské Marseille.

Směs olivového a vavřínového oleje se zahřívá ve velkých kotlích na 80 – 100 stupňů, po přidání hydroxidu sodného dochází k procesu saponifikace. Takto připravená směs se nechává stydnout v kotlích a poté se lije na čistou a rovnou podlahu na místě, které mýdlaři využívají k tomuto účelu po staletí. Po ztuhnutí se mýdlo ručně krájí na kostky, které se označí pečetí výrobce a poté se naskládají do vysokých sloupů, aby mohlo nové mýdlo dobře proschnout, což trvá minimálně půl roku.

Aleppské mýdlo je díky obsahu látek pouze přírodního původu a absenci fosfátů vysoce ekologické a jeho používání nepředstavuje zátěž pro životní prostředí.