Ke správnému chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Černá henna a PPD

 

Černá henna

Samotné označení „černá henna“ může být někdy zavádějící. Ve většině případů se jedná o směs skutečné henny (Lawsonie inermis) s dalšími látkami. V případě kvalitních přírodních směsí se jedná o Lawsonii s indigem (Indigofera Tinctoria), které díky intenzivnímu tmavě modrému pigmentu barví vlasy do tmavých až černých odstínů v závislosti na původní barvě vlasů.

Upozornění: Někteří výrobci se pro zajištění 100% účinnosti barvy za současné úspory nákladů při nákupu surovin uchylují k použití zvýrazňovacích chemických látek, mezi které patří především výrazný alergen PPD (para-phenylendiamin). Hennovým směsem s tmavým odstínem, které nemají jasně deklarované složení, důrazně doporučujeme se vyhýbat.  

Jak rozeznat přírodní černou hennu (směs Lawsonie a indiga) od směsí se syntetickými barvivy?

Čistě přírodní černá henna = Indigo a Lawsonia inermis

Přírodní černá henna na bázi indigaPrášek přírodní směsi má zelenošedý odstín a charakteristický odér, který může připomínat mražený hrášek, po zalití teplou vodou a ponechání na teplém místě se začne vylučovat tmavě zelené, později tmavě modré barvivo, které může na povrchu rozdělané směsi vytvořit kovově modrý lesk.

 Egyptská černá henna (na obrázku vlevo) je čistě přírodní směsí indiga a čisté henny, absenci PPD deklaruje nejen výrobce, ale i testy provedené SZÚ v Praze.

 


 

Syntetická barviva prodávaná pod názvem "černá henna"

Černá henna s obsahem PPD

Prášek se syntetickými barvícími aditivy je výrazně tmavě hnědé až černé barvy, může mít i krystalickou strukturu, s výrazným „chemickým“ zápachem, při zalití vodou uvolňuje tmavě hnědé až černé barvivo.

Na obrázku vpravo je "černá henna" z indické produkce s obsahem PPD deklarovaným v příbalovém letáku.

 

Ze stejného důvodu doporučujeme mít se na pozoru i před tzv. tetováním hennou v případě, že výsledek je sytě černý a původ tetovací pasty nejasný. Více na stránce tetování hennou

.